2019 Türkiye Fransa karşılaştırması

2019 Türkiye Fransa karşılaştırması

ABONE OL
16 Nisan 2021 11:10
2019 Türkiye Fransa karşılaştırması
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Türkiye’nin milli geliri 2019 Türk lirası cinsinden 4.45 trilyon. Bütçeden kamu eğitimine PAYI ise 161 milyar lira.
Kamu eğitimin milli gelir içindeki oranı yüzde 3.6. Fransa’nın milli geliri ise 2.3 trilyon avro (2300 milyar Avro).
Fransız bütçesinden kamu eğitime ayrılan bütçe 155 milyar Avro. Böylece Fransa’da milli gelir içinde eğitim harcamalarının (kamu) payı oran olarak yüzde 6.7 gibi bir karşılığa denk geliyor. Bir mukayese yapmak gerekirse yaklaşık iki katı.


Türkiye bütçe içinden kamusal eğitim için 161 milyar lira harcıyor; bu büyüklük avro cinsinden yaklaşık 26 milyar avroya tekabül ediyor.


Salt mali açıdan avro cinsinden bakacak olursak Türkiye kamu eğitimine 26 milyar avro, Fransa 155 milyar avro harcıyor.
Bu rakamlara göre Fransa bizden altı kat daha fazla kamu eğitim harcaması yapmış olmaktadır.


Fransa’nın nüfusu 67 milyon, toplam öğrenci sayısı da daha az ama öğretmen sayıları yaklaşık Türkiye ile aynı.
Meselenin esas karşılaştırma ve hüküm çıkarılması gereken tarafı “sosyal ortam” Ya da mevcut ‘eğitim paradigmasının’ yarattığı sinerji.


Fransa’daki bir öğrenci; iyi bir eğitimi, iyi eğitimli bir ailede, iyileştirilmiş sağlık, konut, ulaştırma şartlarında alıyor. Yani avantajlı ve dezavantajlı guruplar dediği toplumsal yapıların kattığı sinerji farklı sonuçlar doğurmakta.


Temel bir eğitim paradigmasının mevcudiyeti Fransız öğrenciye daha özgüven yüklü bir bakış sağlıyor. Fransız medeniyeti, Fransa ulusu, Fransız değerleri adıyla eğitimde sunulan bilgiler öğrenciye daha kapsayıcı bir bakış sunuyor.
Türkiye’deki öğrenci ise bir paradigması olmayan eğitim sisteminin tesiriyle dünyaya bakıp, çevresine bakıp kendisini konumlandırmaya çalışıyor.

Kullanılan eğitim metotlarını, eğitim sistemlerini, teorik ve uygulamalı eğitimleri, öğretmen eğitimlerindeki bakış açıları ile birey kimliği inşa etmedeki farkları ortaya koymak için çok bağımsız bir çalışma yürütmek gerekmektedir.
Fransa’nın bizdeki lise mezuniyetine tekabül eden bakalorya sınavların vardır. Soruları açıktır. Biz de bir ara üniversitelerden çıkarılmaya çalışılan, önemsenmeyen felsefe eğitiminin bakalorya (lise mezuniyet) sorularının akademik niteliği bizim üniversitelerin felsefe bölümlerinden mezun olanların bile cevap vermekte çok zorlanacağı türdendir.


1- Türk- Alman Mesleki Eğitim Karşılaştırması (2005)

2- OECD ülkeleri ile Türkiye’nin eğitiminin karşılaştırılması (2020)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.