‘Amerika’da okuyup Türkiye’ye hizmet edeceğiz’

‘Amerika’da okuyup Türkiye’ye hizmet edeceğiz’

ABONE OL
15 Nisan 2021 10:18
‘Amerika’da okuyup Türkiye’ye hizmet edeceğiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’dan dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard ve Brown’a tam burslu kabul edilen 3 öğrenci, eğitimlerinin ardından Türkiye’ye dönerek kendi ülkeleri için çalışmak istediklerini söyledi.

Dünya genelinde yüz binlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu, Harvard ve Brown üniversiteleri, Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesi’nden 3 öğrenciyi tam burslu olarak kabul etti. Nehir Toklu ve Dicle Ezgi Ekinci Harvard Üniversitesi’nde, Seyit Metin Barut ise Brown Üniversitesi’nde tam burslu okumaya hak kazandı. Öğrenciler, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel ve Genel Müdür Özlem Dağ ile kolejin İstanbul’daki Nakkaştepe 50. Yıl Kampüsü’nde bir araya geldi. Enver Yücel, “Duygulandım ve kendilerine mektup yazdım. Zamanı gelince, okulu bitirip, bilim insanı olduklarında yazdığım mektupları açıp okumalarını istiyorum. Bu gençler bunun başarılabilir olduğunu gösteriyor. İmkân verildiğinde Türk gençleri büyük başarılara imza atıyorlar” dedi.

TÜRKİYE’YE DÖNECEĞİZ

Nehir Toklu “Uluslararası ilişkiler ve matematik planlıyorum. Rüyada gibiyim. Akademisyen olmak istiyorum” dedi. Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü’nden kabul alan Seyit Metin Barut “Yazılımcı olmak istiyorum. Türkiye’ye dönmek, buradaki insanlara yardımcı olmak, akademik hayatı desteklemek benim için çok önemli” diye konuştu. Dicle Ezgi Ekinci de biyomühendislik istediğine dikkat çekerek, “Türkiye’de akademisyenlik yapmak istiyorum. Oraya gidip Türkiye’yi gururla temsil edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.