ANDIMIZ ANKETİNDEN BAKIN NE ÇIKTI!

ANDIMIZ ANKETİNDEN BAKIN NE ÇIKTI!

ABONE OL
23 Mart 2021 16:45
ANDIMIZ ANKETİNDEN BAKIN NE ÇIKTI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksoy Araştırma’nın Andımız’a yönelik araştırması, halkın büyük çoğunluğunun “Andımız”ın kaldırılması karşısındaki görüşünü ortaya koydu…

Aksoy Araştırma, Türkiye Monitörü Mart Ayı 3. Hafta Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada, Danıştay’ın Andımız kararı da anımsatılarak, seçmenlere, Andımız’ın okullarda okutulup okutulmayacağına ilişkin “Siz karar veriyor olsaydınız hangisini seçerdiniz?” sorusu yöneltildi.

Partilere yönelik dağılıma yer verilen araştırmada, CHP seçmeninin yüzde 96’sı, İYİ Parti seçmeninin 92.9’u, MHP seçmeninin yüzde 83.8’i, AK Parti seçmeninin yüzde 74.9’u ve HDP seçmeninin yüzde 39.5’i “Andımız’ın okullarda okutulmasını devam ettirirdim” yanıtını verdi. “Okutulmasını kaldırırdım” görüşü ise HDP’lilerde yüzde 60.5, AK Partililerde yüzde 25.1, MHP’lilerde yüzde 16.2, İYİ Partililerde yüzde 7.1 ve CHP’lilerde yüzde 4 olarak gerçekleşti.

Cumhuriyet’in haberine göre; Türkiye geneli ortalamasında ise seçmenlerin yüzde 76.6’sı Andımız’ın okutulmasına karar vereceklerini, yüzde 23.4’ü ise Andımız’ı kaldıracaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli andımız İstiklal Marşı’dır” açıklamasını yapmıştı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Andımız’ın okutulmaması yönünde karar almıştı.

AK Partiden gelen Andımız kararını destekleyen mesajlara karşılık MHP Lideri Devlet Bahçeli, karara çok sert tepki göstermiş, Andımız’a sahip çıkmış ve kaldırma kararını “pimi çekilmiş bomba” diye yorumlamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.