BABA BUKA, BÖKE EFSANESİ, BÖRÜ YÜRÜYÜŞÜ…

BABA BUKA, BÖKE EFSANESİ, BÖRÜ YÜRÜYÜŞÜ…

ABONE OL
17 Mart 2021 12:34
BABA BUKA, BÖKE EFSANESİ, BÖRÜ YÜRÜYÜŞÜ…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bilge Kutad Anlatıyor” başlığı altında toplanan sekiz ayrı masal kitabı, Ötüken Neşriyat tarafından Şubat 2021 de yayımlanmış. “Ala Çumguk, Baba Buka, Böke Efsanesi, Börü Yürüyüşü, Çıbın Bayramı, Maygak Ana, Titir Sürüsü, Yürekli Tazıtay” isimli masallar; çocukları ve içindeki çocuğu daima yaşatanları diyardan diyara, hayalden hayale, maceradan maceraya sürükleyen konularıyla dikkat çekmekte.
Masallarda; “Kutadgu Bilig” ve “Divanı Lügatit Türk” de geçen hayvan isimlerinden oluşan karakterlere ve kadim Türk kültürünün imgelerine yer verilmiş. 7+8+9… yaş çocuklar hedeflenerek onların seviyelerine uygun yazılmış sekiz ayrı kitaptan oluşmakta. Ayrıca Kutadgu Bilig’de yer alan dört ana karakterin temsil ettiği semboller, masalların ana temasını oluşturmuştur (Adalet, mutluluk, akıl, akıbet)
Türk mitolojisinde efsaneleşmiş karakterlerin kahramanlıkları ve doğa ile mücadeleleri masalsı bir dille anlatılmıştır. Kitaplarda; katran yapımından tarçın tozunun mucizevi etkilerine, desen desen dokunan kilimlerden kara kazanlarda pişen pekmezlere, konargöçerlerin yayladan düze inerken yaşadıkları zorluklara kadar Türk adet, gelenek ve göreneklerine genişçe yer verilmiştir.
Kadim Türk kültürümüzde unutulmaya yüz tutmuş hayvan isimlerinden yola çıkarak çocuklarımıza değerlerimizi aşılama maksatlı kaleme alınmış bir eserdir. Adalet, hak, cesaret, onur, töre, sorumluluk, yiğitlik, vefa gibi kavramlar derinlemesine işlenerek çocukların seviyesine indirgenmiş ve eğlenceli, macera dolu bir masal serisine dönüşmüştür.
“Bilge Kutad Anlatıyor” masal serisi; okuyanların ve dinleyenlerin kelime dağarcığına sunacağı katkının yanı sıra; problem çözme, öfke yönetimi, benlik saygısı gibi bilişsel ve duyuşsal becerilerin daha da güçlenmesini vadediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.