ÖĞRENCİLERİN İMDADINA YARGI YETİŞTİ!

ÖĞRENCİLERİN İMDADINA YARGI YETİŞTİ!

ABONE OL
9 Nisan 2021 09:36
ÖĞRENCİLERİN İMDADINA YARGI YETİŞTİ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Geçen yaz ABD’ye Work and Travel programı kapsamında gitmek isteyen binlerce öğrenci ortada kaldı. Pandemi nedeniyle ABD’deki işleri iptal edilen çok sayıda öğrenciden biri olan Zehra Kahraman, aracı firmaya verdiği ön ödemeyi alamayınca Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyet, ödenen paranın iadesine karar verdi. Karar, aynı durumda olan 10 bin kadar öğrenci için emsal niteliğinde.

Dünyanın bir numaralı gündemi olmayı sürdüren pandemi geçen yıl, Work and Travel (Çalış-Gez) ile ABD’ye gitmek isteyen binlerce öğrencinin de hayallerini alt üst etti. ABD’deki şirketler ve sponsorların iptali ile bu ülkeye gidemeyen çok sayıda öğrenci, ikinci mağduriyeti ise anlaşma yaptıkları Türkiye’deki acentelerle yaşadı. Şirketler, öğrencilerden aldıkları ön ödemeyi iade etmedi. Kimi firma ise alınan toplam bedelin üçte birinde kesinti yapma yoluna git

300 DOLAR ÖN ÖDEME

Milliyet gazetesinin haberine göre, yabancı dilini geliştirmek isteyen çok sayıda öğrenciden biri olan Zehra Kahraman da 5 Mart 2020’da Edex Yurtdışı Eğitim şirketi ile sözleşme yaptı. Kahraman’ın, şirkete yapacağı toplam ödeme 2.300 dolar olarak belirlendi. Kahraman, 300 dolarlık ön ödemeyi şirkete yaptı. 20 Haziran’da ABD’ye gidip 17 Eylül’de evine dönmeyi planlayan Zehra Kahraman, 20 Mayıs günü, programın iptal edildiği haberini aldı. Kararı ABD’deki şirket ile sponsor firmanın aldığı kaydedildi.

“KARAR DOĞRU”

ABD’de gidemeyeceğini anlayan Kahraman, Edex’e ödediği 300 doların iadesini istedi. Şirket tarafından, “Sözleşmede yer alıyor. Ön ödeme iade edilemez. Sizin işiniz için yaptığımız harcamalar var” denildi. Bu yanıt üzerine Kahraman, Şahinbey Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyet, aldığı kararla Kahraman’ın ödediği paranın iade edilmesine karar verdi. Şirket avukatı karara itiraz etti. İtiraz üzerine dosyaya bakan Gaziantep 2. Tüketici Mahkemesi, Heyet kararının yerinde olduğuna hükmederek onadı.

10 BİN ÖĞRENCİ BENZER DURUMDA

Kararın, benzer dosyalar için de büyük önem taşıdığına işaret eden Zehra Kahraman’ın Avukatı Yasemin Bal “Benzer durumda olan binlerce öğrenci var. Kimi kredi çekerek, kimi akrabalarından borçlanarak bu ödemeleri yaptı. Ve iptal kararında da hiç bir sorumlulukaları yok. Dolayısı ile bu karar çok önemli. Benzer dosyalar için de örnek teşkil edebilecek bir karar. Şirket, bu karara rağmen ödemeyi yapmazsa icra yoluna gideceğiz” dedi. Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, 10 bin öğrencinin benzer mağduriyeti yaşadığını kaydetti. Aydın Ağaoğlu, zaman aşımının iki yıl olduğunu hatırlatarak, “Parası iade edilmeyen öğrencilerin bu süreyi kaçırmamalarında yarar var” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.