ÇOCUKLARA OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

ÇOCUKLARA OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

ABONE OL
22 Nisan 2021 10:09
ÇOCUKLARA OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okumaya dair söyleşilerimiz devam ediyor. Bugün de çocuk kitabı yazarı Gülşen Ünüvar’a 4 sorumuz oldu.

İşte Gülşen Ünüvar’a sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplar:

1. Okuma nedir? Kaliteli bir okuma nasıl yapılmalıdır?

Ünüvar: Yazılı metinleri algılama girişimidir. Daha sonra anlamlandırma çabası gelir ki en çok emek isteyen kısım burasıdır. Anlam yüklenemeyen paragraflar, cümleler ve hatta kelimeler yavan kalacak, bize bilgi anlamında hiçbir şey katmayacaktır. Kaliteli okuma ise, “Heves” ile mümkündür bana göre.

KALİTELİ OKUMA KELİME DAĞARCIĞIYLA ORANTILI

İstek ve arzumuz yoksa, yeterince yoğunlaşma olamayacağını ve etkili okumanın gerçekleşemeyeceğini düşünüyorum. “Heves” bana göre girişeceğimiz tüm eylemlerde anahtar rolü üstlenen bir duygudur. Kelime dağarcığımızın zenginliği de ayrıca nitelikli okumayı etkin kılacaktır. Ne kadar çok kelime bilirsek, okuma ve anlamlandırma o derece verimli ve hızlı olacaktır. Sonuç olarak; bol bol kitap okumak, duygu dünyamızı renklendirecek, kelime haznemizi zenginleştirecektir.

2. Türkiye’de okuma alışkanlığını yeterli buluyor musunuz? Geliştirmek için sizce neler yapılmalıdır?

Ünüvar: Son dönemlerde, belki de sosyal medyanın olumlu bir getirisi olarak, okuma alışkanlığının epeyce arttığını düşünüyorum. Özellikle kitap fuarlarında bunu gözlemlemek mümkün. Daha bilinçli ve istekli okurların stantlarda ilgiyle dolaştıklarına, birbirleri ile kitap sohbetleri yaptıkları ve kitap tavsiye ettiklerine şahit olmuştum. Dikkat ederseniz, bir araya gelinen ortamlarda artık kitap sohbetleri yapılmaya başlandı. Birbirine kitap tavsiye eden, eleştiren, tanıtım yapan gençler oldukça arttı. Bu sevindirici ve bir o kadar da umut verici bir durum. Ancak yeterli mi? Elbette hayır.

KİTABA ERİŞEBİLİRLİK ÖNEMLİ

Öğrenmenin, bilmenin, merak etmenin sonu yok çünkü. Peki daha da geliştirmek için neler yapılmalı? Küçük yaşta başlayan okuma alışkanlığı desteklenmeli. Özellikle çocuk edebiyatına gerekli önem, dikkat ve titizlik üst seviyelere çıkarılmalı. “Çocuğa görelik” kavramına uygun hareket edilmesi, hedef kitlemizin ilgisini de cezbedecektir. Kendine uygun kitaplar keşfeden çocukların okumaya/ kitaba olan sevgi ve alışkanlığı daha da artacaktır. Seviyelerine uygun olmayan eserler tam tersi bir etki yapıp onların kitaptan uzaklaşmasına sebep olabilir. Kitaplar, her zaman erişilebilecek uzaklıkta olmalı. Yani çocuğun elinin altında her zaman kitaplar olmalı. Ve elbette model olunmalı. Ev ya da okul ortamında ebeveynlerin, öğretmenlerin ve diğer tüm yetişkinlerin de ellerinin/ koltuklarının altında daima kitap olmalı…

3. Okuma eğitimi için önerileriniz nelerdir?

Ünüvar: Goethe der ki; “Okumayı öğrenmek, sanatların en zorudur” evet, hepimiz birer okur- yazar olabiliriz ancak okuduğunu anlamak, anlamlandırmak bambaşka bir maharet. Yapılan araştırmalarda ve birçok makalede de görülmüştür ki okuduğunu anlamlandıramayan, okuduğu metnin üzerine yorumda bulunamayan bireylerin sayısı oldukça fazladır. Yukarıda da belirttiğim üzere, bireylerin ilgi istek ve seviyeleri okuma eğitiminde mühim ölçütlerdir. Bunların yanına sosyo- ekonomik etkenler, bilişsel beceri, hazırbulunuşluk ve niceleri eklenebilir…

4. Kendi okuma yöntem ve zamanlarınızı anlatabilir misiniz?

Ünüvar: Ben bu ve benzeri sorulara hep aynı örnekle başlayan cümleler kuruyorum; kendimi bildim bileli yazarım. Şiirler, anlatılar, günlükler…

YAZAN İNSAN AYNI ZAMANDA OKUR

E tabi bunlar bireyi aynı zamanda okumaya da iten girişimler. Yazan insan, her zaman okuma ihtiyacı da hisseder diye düşünüyorum. En azından bende öyle oldu. Kuralcı bir insanım; örneğin her gün yatmadan önce mutlaka kitap okurum. Başucumda birkaç kitap elimin altında olur. Ve olmazsa olmazım; not defteri ve kalem… Günü bu şekilde kapatmak ve okuduğum kitabın o son cümlesi ile uykuya dalmak beni oldukça mutlu etmiştir. Hızlı okumak gibi bir kaygım yoktur, özellikle beni mest eden nitelikli kitapları okurken ağırdan alırım. Ne kadar uzun sürerse o kadar iyi. İlgiyle takip ettiğim bir yazar kalın bir kitap çıkardıysa keyfime diyecek yoktur. Kalın kitapları okumaktan asla üşenmem, aksine; merakımı cezbetmiş bir kitap ne kadar kalın olursa o kadar iyi.

Yaşam felsefeme uyan, ilgimi, çekmiş, bana çok farklı gelen cümlelerin altını çizerim. Bazen geriye dönüp bu satırları tekrar okuduğum, alıntı yaptığım ve çevremle paylaştığım çok olur.

GÜLŞEN ÜNÜVAR’DAN İLK 10’A GİREN KİTAP LİSTESİ

1. Katıraslan/ Cahit ZARİFOĞLU

2. Göl Masalları/ Kudret Ayşe YILMAZ

3. Kum Kurdu/ Asa Lind

4. Küçük Prens/ Antonie De Saint- Exupery

5. Fil/ Peter Carnavas

6. Mırıldanan Çocuk/ Gabriele Clima

7. Ağacın Hafızası/ Tina Valles

8. Küçük Ağacın Eğitimi/ Forrest Carter

9. Belki/Kobi Yamada

10. Sarılalım mı?/ Simona Ciraolo

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.