EN ÇOK BAKAN DEĞİŞİMİ HANGİ ALANDA OLDU?

ABONE OL
2 Nisan 2021 12:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Milli Eğitim Bakanlığındaki değişim serüvenini sizler için derledik…

Cumhuriyetin kurulduğu tarihten bu tarafa en fazla bakan değişimininim Tarım Bakanlığı ile İçişlerinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunu biliyor muydunuz?

Aslında en fazla değişim Tarım Bakanlığı’ndan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirilmiş oluyor…

Durumu şöyle izah edebiliriz. Cumhuriyet tarihinde tam 75 kez Milli Eğitimde bakan değişimi olurken; 78 defa da İçişleri bakanı ile Adalet Bakanı değişimi gerçekleştirilmiştir.

Ancak her milletvekilliği genel seçimlerinde İçişleri, Ulaştırma ile Adalet bakanlığına bağımsız bir ismin yasal zorunluluktan ötürü getirildiğini saymaz isek; Tarım Bakanlığı’ndan sonra bakan değişimi açık ara Milli Eğitim Bakanlığı’nda olmuştur.

Cumhuriyet Tarihinde Milli Eğitim Bakanlığındaki değişim serüvenini sizler için derledik…

Türkiye Cumhuriyeti resmen 29 Ekim 1923 tarihinde kuruluyor. Ancak İstanbul hükümetinden bağımsız olarak Ankara’da görev yürüten Ankara hükümeti 1920’den 1923 yılına kadar 4 farklı isim tarafından TBMM maarif vekilliği görevi yürütülüyor. 

1920 – 1923 TBMM Maarif Vekilleri

1 Rıza Nur 4 Mayıs 1920 13 Aralık 1920 Bağımsız

2 Hamdullah Suphi Tanrıöver 14 Aralık 1920 – 20 Kasım 1921

3 Mehmet Vehbi Bolak 20 Kasım 1921 – 5 Kasım 1922

4 İsmail Safa Özler 5 Kasım 1922 – 27 Ekim 1923

1923’ten günümüze kadar 98 yıl içerisinde tam 75 Millî Eğitim Bakanı görev yapmıştır. Bir bakanın ortalama görev süresi 1 yıl 3 ay sürmüştür…

Cumhuriyet tarihimizin ilk 20 bakanı Cumhuriyet Halk Partisinden…

Cumhuriyetin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde İsmet İnönü dahi Milli Eğitim Bakanlığı görevlerinde bulunuyor.

İsmet İnönü, 1929 yılı Ocak ayında bir hafta vekâleten bakanlık görevini ifa ederken; yine aynı yıl 49 gün asaleten aynı görevi yürütüyor.

1923’te Cumhuriyetin kurulduğu tarihten 22 Mayıs 1950 tarihine kadar, tam 27 yıl CHP’li kadrolar tarafından Milli Eğitim Bakanlığı idare ediliyor. İşte sırasıyla tarih tarih dönemin milli eğitim bakanları…

1 İsmail Safa Özler 30 Ekim 1923 – 6 Mart 1924 (CHP)

2 Hüseyin Vasıf Çınar 6 Mart 1924 – 22 Kasım 1924 (CHP)

3 Şükrü Saraçoğlu 22 Kasım 1924 3 Mart 1925 (CHP)

4 Hamdullah Suphi Tanrıöver 3 Mart 1925 19 Aralık 1925 (CHP)

5 Mustafa Necati Uğural 20 Aralık 1925 1 Ocak 1929 (CHP)

6 İsmet İnönü (vekil) 1 Ocak 1929 8 Ocak 1929 (CHP)

7 İsmet İnönü 9 Ocak 1929 27 Şubat 1929 (CHP)

8 Hüseyin Vasıf Çınar 28 Şubat 1929 7 Nisan 1929 (CHP)

9 Recep Peker (vekil) 7 Nisan 1929 10 Nisan 1929 (CHP)

10 Cemal Hüsnü Taray 10 Nisan 1929 15 Eylül 1930 (CHP)

11 Refik Saydam (vekil) 17 Eylül 1930 27 Eylül 1930 (CHP)

12 Esat Sagay 27 Eylül 1930 18 Eylül 1932 (CHP)

13 Reşit Galip 19 Eylül 1932 13 Ağustos 1933 (CHP)

14 Refik Saydam (vekil) 13 Ağustos 1933 26 Ekim 1933 (CHP)

15 Yusuf Hikmet Bayur 27 Ekim 1933 8 Temmuz 1934 (CHP)

16 Zeynel Abidin Özmen 9 Temmuz 1934 9 Haziran 1935 (CHP)

17 Saffet Arıkan 9 Haziran 1935 28 Aralık 1938 (CHP)

18 Hasan Âli Yücel 28 Aralık 1938 5 Ağustos 1946 (CHP)

19 Reşat Şemsettin Sirer 5 Ağustos 1946 9 Haziran 1948 (CHP)

20 Hasan Tahsin Banguoğlu 10 Haziran 1948 22 Mayıs 1950 (CHP)

22 Mayıs 1950 tarihinde tek parti iktidarı dönemi sona ererken Adnan Menderes yönetimindeki Demokrat Parti iktidarı başlıyor. 10 yıl süren bu dönemde DP’li 10 isim bakanlık koltuğuna oturuyor. Bu dönemde her bir yıla bir bakan düşüyor.

21 Hüseyin Avni Başman 22 Mayıs 1950 2 Ağustos 1950 (DP)

22 Nuri Özsan (vekil) 3 Ağustos 1950 10 Ağustos 1950 (DP)

23 Ahmet Tevfik İleri 11 Ağustos 1950 5 Nisan 1953 (DP)

24 Rıfkı Salim Burçak 9 Nisan 1953 17 Mayıs 1954 (DP)

25 Hüseyin Celal Yardımcı 17 Mayıs 1954 9 Aralık 1955 (DP)

26 Ahmet Özel 9 Aralık 1955 13 Nisan 1957 (DP)

27 Ahmet Tevfik İleri 13 Nisan 1957 25 Kasım 1957 (DP)

28 Hüseyin Celal Yardımcı 26 Kasım 1957 22 Mayıs 1959 (DP)

29 Ahmet Tevfik İleri (vekil) 22 Mayıs 1959 8 Aralık 1959 (DP)

30 Mehmet Atıf Benderlioğlu 9 Aralık 1959 27 Mayıs 1960 (DP)

31 Fehmi Yavuz 30 Mayıs 1960 27 Ağustos 1960 (Askerî)

32 Fehmi Yavuz (vekil) 27 Ağustos 1960 8 Eylül 1960 (Askerî)

33 Bedrettin Tuncel 8 Eylül 1960 5 Ocak 1961 (Askerî)

34 Turhan Feyzioğlu 5 Ocak 1961 7 Şubat 1961 (Askerî)

35 Ahmet Tahtakılıç (vekil) 7 Şubat 1961 2 Mart 1961 (Askerî)

36 Ahmet Tahtakılıç 3 Mart 1961 25 Ekim 1961 (Askerî)

37 Ahmet Tahtakılıç (vekil) 25 Ekim 1961 20 Kasım 1961 (Askerî)

38 Mehmet Hilmi İncesulu 20 Kasım 1961 25 Haziran 1962 (CHP)

39 Şevket Raşit Hatipoğlu 25 Haziran 1962 8 Haziran 1963 (CHP)

40 İbrahim Öktem 11 Haziran 1963 20 Şubat 1965 (CHP)

41 Nevzat Cihat Bilgehan 20 Şubat 1965 27 Ekim 1965 (AP)

42 Orhan Dengiz 27 Ekim 1965 1 Nisan 1967(AP)

43 Mehmet İlhami Ertem 1 Nisan 1967 3 Kasım 1969 (AP)

44 Orhan Oğuz 3 Kasım 1969 26 Mart 1971 (AP)

45 Şinasi Orel 26 Mart 1971 13 Aralık 1971 (Bağımsız)

46 İsmail Hakkı Arar 13 Aralık 1971 22 Mayıs 1972 (CHP)

47 Sabahattin Özbek 22 Mayıs 1972 15 Nisan 1973 (Adalet Partisi)

48 Orhan Dengiz 15 Nisan 1973 26 Ocak 1974 (Adalet Partisi)

49 Mustafa Üstündağ 26 Ocak 1974 17 Kasım 1974 (Cumhuriyet Halk Partisi)

50 Safa Reisoğlu 17 Kasım 1974 31 Mart 1975 (Bağımsız)

51 Ali Naili Erdem 31 Mart 1975 21 Haziran 1977 (Adalet Partisi)

52 Mustafa Üstündağ 21 Haziran 1977 21 Temmuz 1977 (Cumhuriyet Halk Partisi)

53 Nahit Menteşe 21 Temmuz 1977 5 Aralık 1978 (Adalet Partisi)

54 Mustafa Necdet Uğur 5 Ocak 1978 12 Kasım 1979 (Cumhuriyet Halk Partisi)

55 Orhan Cemal Fersoy 12 Kasım 1979 12 Eylül 1980 (Adalet Partisi)

56 Hasan Sağlam 21 Eylül 1980 13 Aralık 1983 (Askerî)

57 Vehbi Dinçerler 13 Aralık 1983 13 Eylül 1985 (Anavatan Partisi)

58 Metin Emiroğlu 13 Eylül 1985 21 Aralık 1987 (ANAP)

59 Hasan Celal Güzel 21 Aralık 1987 30 Mart 1989 (ANAP)

60 Avni Akyol 30 Mart 1989 20 Kasım 1991 (ANAP)

61 Köksal Toptan 20 Kasım 1991 25 Haziran 1993 (DYP)

62 Nahit Menteşe 25 Haziran 1993 24 Ekim 1993 (DYP)

63 Nevzat Ayaz 24 Ekim 1993 5 Ekim 1995 (DYP)

64 Turhan Tayan 5 Ekim 1995 28 Haziran 1996 (DYP)

65 Mehmet Sağlam 28 Haziran 1996 30 Haziran 1997 (DYP)

66 Hikmet Uluğbay 30 Haziran 1997 11 Ocak 1999 (DSP)

67 Metin Bostancıoğlu 11 Ocak 1999 10 Temmuz 2002 (DSP)

68 Necdet Tekin 10 Temmuz 2002 18 Kasım 2002 (DSP)

69 Erkan Mumcu 18 Kasım 2002 14 Mart 2003 (AK Parti)

70 Hüseyin Çelik 14 Mart 2003 1 Mayıs 2009 (AK Parti)

71 Nimet Çubukçu 1 Mayıs 2009 6 Temmuz 2011 (AK Parti)

72 Ömer Dinçer 6 Temmuz 2011 24 Ocak 2013 (AK Parti)

73 Nabi Avcı 24 Ocak 2013 24 Mayıs 2016 (AK Parti)

74 İsmet Yılmaz 24 Mayıs 2016 10 Temmuz 2018 (AK Parti)

75 Ziya Selçuk 10 Temmuz 2018 Görevde (AK Parti)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.