‘Günaydın dedim duymadınız mı?’ deyince kovulmuştu: Son kararı Yargıtay verdi

‘Günaydın dedim duymadınız mı?’ deyince kovulmuştu: Son kararı Yargıtay verdi

ABONE OL
13 Nisan 2021 13:51
‘Günaydın dedim duymadınız mı?’ deyince kovulmuştu: Son kararı Yargıtay verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amirine “Günaydın” dedikten sonra “Günaydın dedim duymadınız mı?” diye seslenen işçi işten çıkarıldı. Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozarak cümlenin “haklı fesih ağırlığında” olmadığına hükmetti.

İstanbul’daki bir otelde çalışan kişi, bir sabah “Günaydın” dediği amirine, karşılık vermemesi üzerine, “Günaydın dedim duymadınız mı?” diye seslendi. Amiri ise tutanak tutturarak, işçiyi tazminatsız işten çıkardı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin işten atılmasını haklı bulmadı.

İş akdinin haksız nedenle sonlandırıldığını ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatı talebiyle Bakırköy 15. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Yargılama sırasında davalı işveren, işçinin davranışlarının, “üstü ile girdiği gereksiz, uygunsuz tartışma ve sataşma” niteliğinde bulunduğundan iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunarak, davanın reddini istedi. Mahkeme, işveren tarafından yapılan feshin haklı nedene dayandığı gerekçesiyle işçinin kıdem ve ihbar tazminatı taleplerini reddetti.

Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Dairenin kararında, “Feshe konu olayda, davacının amirine hakareti ya da herhangi bir sataşması söz konusu olmayıp, eylem haklı fesih ağırlığında değildir. Davacının iş sözleşmesinin feshi, haklı nedene dayanmadığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir” ifadeleri yer aldı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.