KARAKOÇ MİHRİBAN’I NEDEN AÇIKLAMADI?

KARAKOÇ MİHRİBAN’I NEDEN AÇIKLAMADI?

ABONE OL
22 Mart 2021 17:18
KARAKOÇ MİHRİBAN’I NEDEN AÇIKLAMADI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Efsaneleşmiş Mihriban kimdi? Karakoç Mihriban’ı hiç açıkladı mı? İsmi Mihriban şiiriyle efsaneleşmiş merhum şair Abdürrahim Karakoç Mihriban’ın kim olduğunu neden açıklamadı? Mihriban kimdi ve nerede yaşadı? Vefatından bir kaç yıl önce Mihriban konusunda bazı isimleri neden şahit tuttu?

Yakın tarihimizin önemli şairlerinden, ismi Mihriban şiiriyle efsaneleşmiş rahmetli Abdürrahim Karakoç, Mihriban’ın kim olduğunu hiç açıkladı mı? Mihriban kimdi ve nerede yaşadı? 7 Haziran 2012 tarihinde vefat eden Karakoç, vefatından birkaç yıl önce Mihriban konusunda bazı isimleri neden şahit tuttu. Şahit tuttuğu gazeteciler kimlerdi? Abdürrahim Karakoç, gönüllere taht kurmuş Türk Edebiyatı’nın unutulmaz şairlerinden birisi. Kitaplaştırılmış, bestelenmiş onlarca çok önemli eseri olmasına rağmen Abdürrahim Karakoç denilince akla şairin Mihriban adlı şiiri geliyor. Peki Mihriban kimdi? Rahmetli Karakoç Mihriban’ın kim olduğunu hiç açıkladı mı? Mihriban kimdi ve nerede yaşadı? 7 Haziran 2012 tarihinde vefat eden Karakoç, vefatından birkaç yıl önce Mihriban konusunda bazı isimleri neden şahit tuttu? Şahit tuttuğu gazeteciler kimlerdi? İşte cevabı: Usta şair Abdürrahim Karakoç, aşık olup da evlenemedi, uğruna şiirler yazdığı Mihriban’ın gerçek ismini hiç kimseyle paylaşmıyor. Ölümünden sonra bazı gerçeklerin çarpıtılmaması için de temkini elden bırakmayarak; iki gazeteciyi şahit tutarak bazı vasiyetlerde bulunuyor. İşte rahmetli Karakoç’un ölümünden önce şahit tuttuğu gazeteci Fatih Akkaya ile Yener Dönmez’e verdiği röportajdan “Mihriban” gerçeği:

MİHRİBAN ROMANTİZM DEĞİL, O BİR GERÇEK

– Romantik dediniz de aklımıza Mihriban geldi.

A.KARAKOÇ: O romantik değil. Romantik olmak; hayali şiir demek, olmayan bir şey demek. Benim ki gerçek. Eğer olmasaydı yazamazdım. Ama ismi Mihriban değildi, o ayrı.

– İsmini hatırlıyor musunuz şimdi?

A.KARAKOÇ: Hatırlamaz olur muyum?.. (Gülüyor) Gerçek olmasaydı öyle güçlü bir şiir çıkmazdı. Herkesin de bu denli dikkatini çekmez, çevirmezlerdi. Benden sorarlardı: Bu kimdi? Yahu, kimini ne yapacaksın?

-Mihriban’ın Karakoç’a ait olduğunu bilen kadar bilmeyen de var…

A.KARAKOÇ: Bizim koyunlar da bilmezdi benim yazdığımı. Bırak onları… Bugün sağcısı da biliyor solcusu da biliyor kime ait olduğunu. Fakat bazıları bildiği halde inkara kalkışıyor.

MİHRİBAN’A YAZILMIŞ ŞİİRLER

– Mihriban’ın hikayesini hiç anlattınız mı bugüne kadar.

A.KARAKOÇ: Yok hiç anlatmadım. Anlatmam da.

– Niçin?

A.KARAKOÇ: Niye anlatayım. Gençken birini sevmişim, normal. Bu meşru bir şey. Bu sevgi insani bir sevgi, İslami bir sevgi…

– İstediniz de vermedi mi ailesi?

A.KARAKOÇ: Olmamış. Olmadıktan sonra da bunu açığa vurmak da herhalde erkekliğe yakışmaz değil mi?..

– Peki Mihriban’a yazılmış başka şiiriniz var mı?

A.KARAKOÇ: Çoktur da isim yoktur ondan başka.“Unutursun Mihriban’ım” diyorum. “Mektup üzerine yazılmış şiirdir. Unutmak kolay mı deme, unutursun Mihriban’ım. Mektup üzerine yazılmış. Oğlun kızın olsun hele unutursun Mihriban’ım.”

SİZ ŞAHİT OLUN MİHRİBAN HİÇ AÇIKLANMAMIŞTIR

– İnternette antoloji diye sanat ve edebiyat sitesi var. Orada Mihriban’a birisi cevap yazmış. Size sitem var orada.

A.KARAKOÇ: Ben bilgisayara bakmam, internet kullanmam. Dünyada bakmam öyle şeylere, bu yaştan sonra. Ben hiçbir arkadaşıma söylemedim. Mihriban açıklaması yapmadım. Ancak ben öldükten sonra, “Ben konuşmuştum, şöyle dedi, böyle dedi” diyenler çıkabilir. Yalan söyleyenler olabilir, belki arkamdan. Siz şahit olun. Mihriban hiç açıklanmamıştır, açıklanmayacaktır. Sırrı benimle toprağa gidecektir. Bunu söyleme ihtiyacı hissediyorum çünkü yalan söyleyenlerin haddi hesabı yoktur bizim ülkede…

BİR KİŞİYE YILDIRIM BİR KEZ DÜŞER

Gazetede kızın birisi diyor ki: Eski sevgililerim… Ne demek bu sevgililerim? Bir de değil demek ki birkaç tane. Bana diyorlar ki, “İkinci bir Mihriban daha olur mu?” Olmaz yavrum. Bir kişiye yıldırım iki defa düşmez. Bir kez düşer. 

www.gazeteilksayfa.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.