Kurum, Kavram ve Zihniyet Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Eğitim

Kurum, Kavram ve Zihniyet Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Eğitim

ABONE OL
19 Mart 2021 14:02
Kurum, Kavram ve Zihniyet Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar Mustafa Gündüz, Tanzimat’tan günümüze kadar olan süreçte eğitim sistemini irdeliyor. Yazar Gündüz, ‘KURUM, KAVRAM ve ZİHNİYET, Osmanlı’dan Günümüze Eğitimde Dönüşümler’ adlı eserini şöyle takdim ediyor:

Türkiye’nin maarifi kökleri yüz elli yıl kadar geriye giden yapısal sorunlarla doludur ve bunların çözümü için radikal dönüşümlere ihtiyaç vardır. Eğitim dünyamızın hâkim zihniyeti, başkalarının yüzyıllarca deneyerek ve bedel ödeyerek geldiği noktaya kısa sürede, zahmetsiz, külfetsiz ve gayretsiz ulaşmak istemesidir. Bunun anlamlılığı bir yana, mümkün olup olmayacağı bile düşünülmemektedir. Kavranması güç dönüşümlerin yaşandığı zamanımızda, geçerliliği gün geçtikçe kesinleşen eğitim sisteminde yapısal dönüşümler şarttır. Elinizdeki eser, modern eğitim sistemimizin Tanzimat’tan beri tekrarlanan krizleri yanında ümit vaat eden kişi, kurum, eser ve manevî dinamiklerine işaret ederek, eğitim sorunlarının çözümünde önceliğin tarihî ve kültürel mirasa bakarak teşhis etmenin önemine vurgu yapmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.