Öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak

Öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak

ABONE OL
19 Nisan 2021 08:33
Öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuda işe ilk girecek ya da görevlendirileceklere ilişkin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının kimlerle ilgili nasıl yapılacağını yeni kurallara bağlayan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasaya göre arşiv araştırması, ilk kez ya da yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak. Öğretmenlerle birlikte hâkim, savcı, kaymakam ve diplomat adayları ile polis ve askeri öğrencileri de kapsama alan yasaya göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması MİT, Emniyet ve mahalli mülki idare amirliklerince yürütülecek.

Bu araştırma ve soruşturmalarda elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla Değerlendirme Komisyonu kurulacak. Bilgi ve belgeler başkasına verilip açıklanmayacak. İşlenme amacının ortadan kalkması halinde de 2 yılın sonunda silinip yok edilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.