POSTALI ABD’Lİ NAHUM’UN ALNININ ORTASINA!..

POSTALI ABD’Lİ NAHUM’UN ALNININ ORTASINA!..

ABONE OL
13 Nisan 2021 14:05
POSTALI ABD’Lİ NAHUM’UN ALNININ ORTASINA!..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu geçtiğimiz gün Milli Gazete’yi ziyaretinde, Erbakan Hoca ile olan bir anısını paylaşıyor. Karamollaoğlu, Iraklı gazeteci El Zeydi‘nin Bush’a fırlattığı ayakkabıdan yola çıkarak Erbakan Hoca’nın atıfta bulunduğu bir başka olayı hatırlatıyor.

Peki neydi bu olay? Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Erbakan Hoca ile olan anısını şöyle aktarıyor:

Temel Bey, Erbakan Hocamız ile yaşadığı bir anekdotu anlattı.

Peki, Bernar Nahum kimdi ve olay nasıl gerçekleşmişti?

Yıl, 1961… Yer, başkent Ankara…

Birinci Otomotiv Sanayi Kongresi…

Kongre’nin öncülüğünü yapan isim, sonraki yıllarda Türkiye’nin siyasi hayatına damgasını vuracak olan Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır…

Erbakan Hoca, 1956 yılında, henüz 30 yaşında iken Gümüş Motor Fabrikası’nı kurarak Türkiye’nin ilk büyük sanayi hamlesini gerçekleştirdi. Yine 1960 yılında Ankara’da yapılan Sanayi Kongresi’nde ilk kez “Türkiye’nin kendi otomobilini üretebileceği” fikrini ortaya attı. Bu düşünce büyük yankı uyandırdı.

1961 yılındaki Otomotiv Kongresi işte böyle bir atmosferde toplandı.

Kongre salonu tıklım tıklım. Katılımcılarda heyecan dorukta.

Salonda Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesinin inancı ile heyecanlanan mühendislerin yanı sıra yerli otomobil fikrine karşı çıkanlar da var.

Bunlardan biri de Bernar Nahum… Nahum, önemli bir Otomotiv Grubu‘nun temsilcisi olarak toplantıya katıldı.

Bernar Nahum’un ortak olduğu otomotiv şirketi daha doğrusu grup o dönem hızla büyüdü ve küresel bir şirket olmaya başladı.

Neyse… Bernar Nahum, Birinci Otomotiv Kongresi’nde kürsüde konuşurken salondaki hava giderek gerginleşmeye başladı. Çünkü söz konusu şirketin ortağı ve yöneticisi Nahum, salondaki heyecanın aksine otomotiv sanayinin zorluklarından bahsetti ve yerli otomobil fikrine karşı çıktı!

Tam da o dakikalarda hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı; ön sıralarda oturan genç bir mühendis, bir kürsüde konuşan Bernar Nahum’a, bir de ayakkabılarına baktı! Makina Kimya Endüstrisi’nde (MKE) çalışan bu mühendisin ayağında kurumun yeni dağıttığı postallardan vardı.

Bernar Nahum, konuşmasına devam ederken ön sıradaki genç, postalının bağcıklarını çözmeye başladı. Çünkü öfkesi iyice artmıştı.

Nahum; “Bursa’da şeftali üretmek otomotiv üretmekten hem daha kolay hem daha kazançlıdır(!)” dediği anda da ortalık karıştı! Nahum’un “otomotiv yerine şeftali üretmeyi” teklifine dayanamayan genç mühendis, ayağından çıkardığı postalı kürsüye fırlattı.

Ne mi oldu? Postal, Nahum‘un tam alnının ortasına isabet etti! Bu sırada, MKE’li genç mühendisin; “Bize otomobili siz ürettirmiyorsunuz” diye bağırdığı duyuldu.

***

Olay, ‘ilk ayakkabılı protesto eylemi’ olarak tarihe geçti.

Türkiye’nin ilk yerli otomobili “Devrim”i yapma fikri bu kongrede çıktı ortaya.

Küçük bir hatırlatma; Erbakan Hoca ilk yerli otomobil fikrini yaklaşık 60 yıl önce ortaya attığında, şimdilerde yollarımızı işgal eden marka arabalarının çoğu yoktu!..

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.