STEM NEDİR? HANGİ ALANDA KULLANILIYOR?

STEM NEDİR? HANGİ ALANDA KULLANILIYOR?

ABONE OL
20 Nisan 2021 11:20
STEM NEDİR? HANGİ ALANDA KULLANILIYOR?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

STEM nedir, ne anlama geliyor, Türkçe mi yoksa yabancı dillerden uyarlanmış bir kelime mi? STEM’in eğitimle ilgisi nedir, hangi sınıflarda; ne zaman ve niçin uygulanıyor? STEM’le ilgili bütün bilinmeyenleri sizler için derledik.  

Son dönemlerde eğitim alanında STEM tabirini sık sık duymuşsunuzdur. Peki nedir STEM? Nerede ve ne amaçla kullanılıyor? İşte cevabı…

STEM, İngilizce bir kelime olup; Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kelimelerinin kısaltılmış halidir.

BİRÇOK ÜLKEDE KULLANILIYOR

STEM başta ABD olmak üzere pek çok ülkede uygulanan bir eğitim sistemidir. 2011 yılından itibaren Türkiye’de de bazı okullar tarafından uygulanmaya başlanmıştır. İlköğretim okullarından başlayıp, yükseköğretim okullarına kadar uygulanabilen bir eğitim modelidir.

AMAÇ EZBERDEN KURTARIP BİLGİLERİ UYGULANABİLİR YAPMAK

STEM modelinin temel amacı; özellikle Fen, Matematik gibi derslerde öğrencileri ezberden kurtararak bilgilerin gerçek hayatta uygulanabilirliği ve problem çözme teknikleri ile metotlarının geliştirilmesi, merak, araştırma ve yaratıcılık özelliklerinin öne çıkartılmasıdır. Ancak bu sistem yine de sadece sayısal dersler için değil sözel dersler için de geçerlidir. Çünkü SİTEM çözüm ve üretim odaklı bir düşünme biçimidir. Bu becerinin sanattan, spora bütün alanlarda başarı getirmesi düşünülmektedir.

DEVLET OKULLARINDA DA UYGULANIYOR

Merak edilen bir başka konu ise bu sistemin devlet okullarında uygulanıp uygulanmadığı… STEM modeli bazı devlet okullarında da uygulanıyor. Fakat bu müfredat kapsamında değil. Proje bazlı uygulamalar veya sınırlı bir yaklaşımla bu sistem uygulanıyor.

DİJİTALLEŞEN DÜNYA BU SİSTEMİ ZORUNLU KILIYOR

Bilindiği üzere dijitalleşen Dünya’da hayatın bütün alanını kapsayan teknolojiler, cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler ve robotik sistemler sayesinde, sayısal mesleklere duyulan ihtiyaç ve talep her geçen gün daha da artmaktadır.

OKUL ÖNCESİNDEN LİSANS ÜSTÜNE KADAR UYGULANIYOR

Bu artan talep ve ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla, modelleri ve teknolojiyi analiz edebilecek, yenilerini geliştirebilecek, buluşlar gerçekleştirebilecek, üretebilecek ve kullanabilecek düzeyde eğitim alabilmeleri için söz konusu STEM eğitim sistemleri okul öncesinden lisans üstüne kadar uygulanmaktadır.

Diğer taraftan STEM sayesinde geleceğin mesleklerine daha kolay adapte olabilmek ve mesleki kaygıları ortadan kaldırmak hedefleniyor.

SİSTEME ADAPTE OLMAK KOLAYLAŞIYOR

Ayrıca STEM Eğitimi almış bireylerin, iş dünyasına girdiklerinde de bu becerileri sayesinde iş hayatının istediği niteliklere kolayca adapte olmaları ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı vermesi amaçlanıyor. STEM Eğitimi dünyada okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan disiplinler arası bir yaklaşım olarak kabul görüyor. Ayrıca teorik bilginin, pratiğe dönüştürülmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.