TDV’nin eğitim programlarına 105 ülkeden başvuru geldi

TDV’nin eğitim programlarına 105 ülkeden başvuru geldi

ABONE OL
24 Nisan 2021 12:13
TDV’nin eğitim programlarına 105 ülkeden başvuru geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) yürütülen eğitim programlarına bu yıl 105 ülkeden 6 bin 689 öğrenci başvuruda bulundu.

TDV’den yapılan açıklamada, her alanda eğitimi önceleyen Vakfın, Türkiye’de eğitim görecek öğrencilerin belirleneceği mülakatlar gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TDV Nijer Mülakat Sorumlusu Yahya Uyar, TDV, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinin iş birliğiyle yürütülen “Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi” ve “Uluslararası İlahiyat Lisans” programlarına bu yıl 105 ülkeden 6 bin 689 öğrencinin başvurduğunu ve bu öğrencilerin mülakatlarının yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda, Nijer’deki öğrencilerle de yazılı ve sözlü mülakat gerçekleştirdiklerini aktaran Uyar, TDV olarak ülkelerinin makus kaderini değiştirecek gençler yetiştirdiklerini vurguladı.

Uyar, ülkelerinde yeterli eğitim alamayan, ancak hedefleri ve idealleri olan gençleri belirleyerek bunlara Türkiye’de eğitim imkanı verdiklerini belirterek, “Yapılan mülakatlar sonucunda, Türkiye’de eğitim görmeye hak kazanan öğrencileri ülkemize davet ederek Uluslararası Anadolu İmam Hatip ve Uluslararası İlahiyat Lisans programlarında en iyi şekilde eğitim hizmeti almalarına yardımcı olacağız.” ifadesini kullandı.

Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin tekrar ülkelerine dönüp önemli kademelerde görev alabilidiğini aktaran Uyar, “Bu şekilde eğitim süreleri boyunca öğrendikleri bilgi birikim ve deneyimleri ülkelerini geleceğe taşıma adına kullanabiliyor. Ayrıca Türkiye’nin gönüllü tanıtım elçileri oluyorlar. Öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmelerini bu açıdan da önemsiyoruz.” diye konuştu.​​​​​​​

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.